Jdi na obsah Jdi na menu

Mikulášský pohár 27.11.2010

Dne 27.11.2010 uspořádalo Kynologické sdružení České Budějovice již tradiční závod o MIKULÁŠSKÝ POHÁR.

Závod probíhal na cvičišti v Mladém a soutěžilo se v kategoriích ZZO, ZM, IPO1 a ECHT OBRANÁŘ (vložený obranářský závod).

Na slavnostním nástupu byli k vidění psi různých plemen, převážnou většinu tvořili tentokrát příslušníci pracovních plemen, kteří přišli zúročit celoroční přípravu na všestranné zkoušky a hlavně změřit své síly s ,,oddílovými,, kolegy. Jelikož závod probíhal v podobném duchu jako zkoušky, mohli si závodníci vyzkoušet jak by uspěli na zkouškách ZZO, ZM a IPO1. V kategorii ECHT OBRANÁŘ si zase mohli psovodi prověřit odvahu a reakce svých psů při obranářských disciplínách, které se blížily reálným situacím.
p1060425.jpgPo nástupu se závodníci pod dohledem pana rozhodčího Jaromíra Hlaváče vydali na stopy na nedaleké pole.p1060400.jpg I přes mrazivé počasí byly vidět poměrně pěkné výkony, v kategorii IPO1 dokonce získali všichni startující více než 90 bodů!
Po stopách následovaly poslušnosti všech kategorií a speciální cviky kat. ZZO. Právě při poslušnostech bylo nejvíce patrné, jak si psovodi se svými čtyřnohými kamarády rozumí a hlavně, jak umí vzájemně spolupracovat. p1060528.jpgVětšině závodníků se cviky poslušnosti vydařily a získali cenné bodíky, které rozhodovaly o jejich umístění v jednotlivých kategoriích. Líbivou poslušnost předvedl Jan Líkař se psem Cooprem (BSP) a David Indráček s fenou Peggy (RTW). Všichni účastníci zjistili, kde mají mezery a co je třeba doladit, pokud budou chtít uspět na jarních zkouškách či závodech.
Katerorii ZZO uzavřely speciální cviky, které proběhly hladce a nedělaly soutěžícím vážnější problémy. p1060488.jpgPoté se pan rozhodčí, závodníci i diváci mohli v klidu naobědvat a připravit se na divácky zajímavé obrany.
Figurování se ujal Jiří Frank, který prověřil psy v obranách dle ZM, IPO1 a nakonec v obranářské kategorii ECHT OBRANÁŘ.
Obrany v kategorii ZM byly na velice slušné úrovni a bylo vidět, že zde startující psi mají dobře natrénováno. Většina z nich se již nějakého závodu či zkoušky zúčastnila a bylo to na jejich výkonech znát. Úplným nováčkem v této kategorii byla pouze Kateřina Kučerová s fenou Ritou, která se mezi ostřílenými závodníky vůbec neztratila a díky vyrovnaným výkonům ve všech disciplínách obsadila 3. místo.
Obrany dle IPO1 si vyzkoušely rotvajlerky Bredy Gatang a Peggy z Tyrosu, kterým sekundovala německá ovčanda Iris Leryka. Nejlepší obranu tétop1060653.jpg kategorie předvedla Bredy Gatang psovodky Vandy Doudové.
p1060592.jpgNejen diváci, ale hlavně závodníci s napětím čekali co se bude dít v kategorii ECHT OBRANÁŘ, protože cviky této kategorie byly do poslední chvíle tajné, aby na ně nemohli soutěžící své psy cíleně připravovat. Jedině tak bylo možno posoudit reakce psů v situacích, které sice mohou v životě psa nastat, ale nejsou běžně nacvičovány psovody připravujícími své psy na zkoušky dle NZŘ a MZŘ. Sami psovodi byli mile překvapeni, jak si jejich sportovně vedený pes (fena) poradil s revírem v přírodním terénu a ubránil svého pána při napadení v rušné místnosti.
Odvahu, razanci, pevnost zákusu, bojovnost, ale i ovladatelnost (pouštění, zadní doprovod) hodnotil pan rozhodčí i během ostatních cviků obrany – hladké zadržení, zadržení s protiútokem, přepad při doprovodu. Celkem se do této kategorie přihlásilo 7 statečných (stejný počet jako v loňském roce), tak bylo opravdu na co koukat. Nejlepším obranářem byl vyhlášen německý ovčák X- Trem ze Zevlova dvora psovoda Jiřího Blábolila před rotvajlerkami Cookie Beroko a Bredy Gatang.
 
VÝSLEDKY:
 
 
     Kategorie ZZO:      1. místo Jan LÍKAŘ a COOPER (bernský salašnický pes)
                                      2. místo Martina KUČEROVÁ a CESSY (knírač střední)
                                      3. místo Linda KUBAŠTOVÁ a ARNY IVAMIR (cane corso)
 
     Kategorie ZM:       1. místo Jiří BLÁBOLIL a X-Trem ze Zevlova dvora (NO)
                                      2. místo Ludmila ŽELIBOROVÁ a QUENTIN (VK)
                                      3. místo Kateřina KUČEROVÁ a RITA (NO)
 
    Kategorie IPO1      1. místo David INDRÁČEK a PEGGY Z TYROSU (RTW)
                                     2. místo Vanda DOUDOVÁ a BREDY GATANG (RTW)
                                     3. místo Jaroslava JIŘÍKOVÁ a IRIS LERYKA (NO)
 
    ECHT OBRANÁŘ:  1. místo JIŘÍ BLÁBOLIL a X-Trem ze Zevlova dvora
                                       2. místo JAROSLAVA NEJEZCHLEBOVÁ a Cookie Beroko
                                       3. místo VANDA DOUDOVÁ a Bredy Gatang
 
 
Během závodu panovala příjemná a přátelská atmosféra, kterou nepokazilo ani mrazivé zimní počasí. Pořadatelsky byla výborně zvládnutá organizace závodu, zázemí pro závodníky i rozhodčího. Všichni soutěžící dostali krásné diplomy a věcné ceny. Pro nejlepší trojici v kategoriích ZZO, ZM, IPO1 a pro vítěze ECHT OBRANÁŘE byly připraveny krásné poháry.
Doufám, že byli všichni účastníci Mikulášského poháru spokojeni a budou se rádi vracet na naše cvičiště, nejen na tréninky, ale i na další závody a podobné akce pořádané naším sdružením.
Zvláštní poděkování patří všem partnerům závodu, kteří se podíleli na organizaci závodu, věnovali věcné ceny a diplomy. Poděkování za korektní posuzování zaslouží pan rozhodčí Jaromír Hlaváč a figurant Jiří Frank za obětavý výkon.
 
                                                                                             Antonín Hanzal