Jdi na obsah Jdi na menu

Svatováclavský pohár 28.9.2011

Ve středu 28.9. 2011 proběhl na našem cvičáku již pátý ročník závodu o SVATOVÁCLAVSKÝ POHÁR. Sešlo se celkem 16 soutěžících ve třech kategoriích. Pro ty, jenž se připravují na podzimní zkoušky ZOP konané na našem cvičišti 23.10., byla připravena kategorie poslušnost dle ZOP. Tu obsadilo celkem devět závodníků. V kategorii ZZO začátečníci se sešli čtyři psi, kteří byli všichni na poli sportovní kynologie úplnými nováčky. Pro ty, jenž už mají nějaké ty závody či zkoušku za sebou, byla otevřena ještě kategorie ZZO pokročilí.

Závod začal losováním startovních čísel v devět hodin ráno a ihned po něm už první pejsci kategorie ZZO začátečníci nastupovali na plac, aby předvedli své umění před rozhodčím Jardou Hlaváčem. Jeho ostřížímu zraku neunikla jediná chybička či pomoc psovoda, takže každý bod v tomto závodu byl více než zasloužený. K vidění byly výkony malého knírače, novofudlandského psa a dvou voříšků. Největší připravenost předvedla Petra Svobodová s kříženkou Winni, která v poslušnosti získala krásných 50 bodů.

Jako druzí nastupovali tři závodníci kategorie ZZO pokročilý. Zde jsme mohli shlédnout výkony poněkud netradičních plemen,tibetská doga a velký švýcarský salašnický pes. I když výsledky všech tří účastníků byly velice těsné, nejlépe nakonec zabojovala naše výcvikářka Věra Steinocherová s kříženkou Síbou, která získala celkem 44 bodů.

Po nich nastoupilo 9 psů kategorie ZOP.  I mezi nimi vládla pestrá paleta plemen od malého kavalírka, šeltie a pinče, přes bearded kolii, zlatého a labradorského retrívra, německého boxera až po německého a švýcarského ovčáka. I zde byl boj velmi vyrovnaný a sliboval napětí až do úplného konce. Po krásném výkonu poslední závodnice Martiny Kokořové s Medirem už ale nebylo pochyb a poslušnost zaslouženě vyhrál tento zlatý retrívr se ziskem rovných 50 bodů.

Po poslušnostech následovaly speciální cviky, které byly vybrány ze zkoušky ZZO a ZOP a byly pro všechny soutěžící stejné. Skládaly se z přenášení, chůze po nepříjemném materiálu a chování psa ponechaného na úvaze. Psům tyto cviky nedělaly větší potíže, takže celkovým pořadím už příliš nezamíchaly. Pouze labradorský retrívr Badd, který předvedl velice pěknou poslušnost v kategorii ZOP, nesplnil přenášení a ztráta bodů ho tak odsunula z předních pozic až na 5. místo.

Pak už na závodníky čekalo to nejdůležitější, tedy vyhlášení výsledků. Pro vítěze byly připraveny krásné poháry a všichni účastníci si odnesli diplomy s kokardami a věcné ceny.

Na závěr je třeba poděkovat veškerému realizačnímu týmu, který se staral o zajištění bezproblémového chodu závodu, Iloně Králové za krásné diplomy, Lence Adámkové za věcné ceny,  Václavovi Jirků za výbornou gulášovku a grilované klobásy, Martině Kokořové za skvělou švestkovou buchtu a rozhodčímu Jardovi Hlaváčů, který pečlivě sledoval výkony všech soutěžících. Dík ale patří i samotným soutěžícím. Ti dokázali vytvořit přátelskou a veselou atmosféru trvající po celou dobu závodu a nebáli se přijít zasoutěžit i s netradičními plemeny či voříšky a ukázat tak, že i tito psi mají své kouzlo a do kynologického světa neodmyslitelně patří.

A než celé povídání o krásném dni plném spokojených psů a veselých lidí ukončíme, musíme ještě vzpomenout ty, na jejichž počest byl letošní ročník uspořádán. Jsou jimi bílý boxer Gambi Maweric Optima Grata a fenka beagla Peggy – Odra Tergy. Oba tito psi přinesli radost mnoha lidem a dělali tu nejlepší společnost svým pánům po celý svůj život. Bohužel nás v nedávné době oba opustili a nám nezbývá, než na ně s láskou vzpomínat a snažit se nikdy nezapomenout na to, že než stát na bedně s cenným pohárem je mnohem důležitější užít si každý den, který můžeme strávit s těmi, co jsou dosud s námi.

 

vedoucí závodu Šárka Pravdová

  Kategorie ZZO začátečníci

1

Petra Svobodová + kříženka Winni

80b

2

Jana Vochozkofá + novofundlandský pes Bonni

68b

3

Zuzana Svobodová + kříženka Viki

66b

 

 

Kategorie ZZO pokročilí

1

Věra Steinocherová + kříženka Síba

74b

2

Ilona Králová + velký švýcarský salašnický pes Buddy

73b

3

Lenka Adámková + tibetksá doga Irbis

72b

 

 

Kategorie ZOP

1

Kokořová Martina + zlatý retrívr Medir z Vlčích luk

72b

2

 Caklová Lucie + trpasličí pinč Gabriel vom Camp Achensee

66b

3

Dagmar Netolická + bearded kolie William

63b

 

 

Náhledy fotografií ze složky 2011-09-28 Svatováclavský pohár