Jdi na obsah Jdi na menu

Zkoušky ZOP, ZPU1 - 17.10.2010

 

Dne 17.10.2010 proběhly na našem kynologickém cvičišti v Mladém zkoušky dle řádu Kynologické jednoty Brno.

Vedením celé akce byla pověřena moje maličkost (Vanda Doudová) a jako rozhodčí byla nominována paní Mgr. Dana Havlová, se kterou spojuje naše kynologické sdružení dlouholetá bezvadná spolupráce. V minulých dnech měli rovněž účastníci zkoušek možnost si průběh zkoušek i hodnocení paní rozhodčí nanečisto vyzkoušet během Svatováclavského poháru ve všech kategoriích (ZOP, ZPU1, ZPU2) i s  pachovými pracemi, takže iluzi zkoušek navodil dokonale. A v neděli už se jelo naostro!

Prezentace všech přihlášených psů proběhla od 7,30 do 8,00 hod. Ke složení zkoušky ZOP (zkouška ovladatelnosti psa) se prezentovali 4 přihlášení psovodi se psy a zkoušky ZPU1 ( zkouška pracovní upotřebitelnosti) rovněž 4. Všichni psi i psovodi byli v pořádku a žádná z fen nehárala, což by bylo nutno nahlásit při prezentaci a zařadilo by jí to až na konec zkoušek, ale to jsme naštěstí pro nás i přítomné psí pány nemuseli řešit. Po povinné kontrole a registraci přihlášených psů a psovodů byly zkoušky nástupem oficiálně zahájeny a paní Mgr. Havlová podrobně vysvětlila všem účastníkům zkoušek jak budou probíhat a co od předváděných psů očekává. Oproti zaběhnutým zvyklostem tentokrát rozhodla, že nejprve budou splněny cviky poslušnosti základní části zkoušek a až po té se bude odjíždět na stopy. A pak už nebylo proč se zdržovat a „na plac“ nastoupili postupně psi a psovodi přihlášení na složení zkoušky ZOP ke splnění základní části.

Caesar Art Assi Kavon - karelský medvědí pes a psovod Děkanová, Cesy Vernika z Vysočiny - knírač střední a psovod Kučerová, Peggy z Tyrosu - rotvajler a psovod Indráček David a Icon od Dvou lvů – dobrman a psovod Hanzal Antonín. Všichni uspěli.

pa170074_filtered-horz.jpg

 

Ke splnění základní části zkoušky ZPU1 potom postupně nastoupili:

Max - německý ovčák a psovod Ira Marek, Ozzák - kříženec a psovod Pravdová Šárka, Rita - německý ovčák a psovod Kučerová Kateřina a Arny Ivamin - cane corso a psovod Kubaštová Linda. Bohužel poslední pejsek neměl svůj den ( jak to ostatně dobře známe všichni), a tak v další části zkoušky už nepokračoval.pa170101_filtered-horz.jpg

Po základní části obou zkoušek se jelo na stopy. Terén na stopy byl víc než dobrý a pejskové Rita a Ozzák byli dobře připraveni, a tak se oběma stopa - vlastní, 100 m dlouhá, lx lomená v pravém úhlu se 2 předměty, povedla. Ovčák Max si jako volitelný cvik zkusil hlídání předmětu psovoda na závěr celé akce. Po skončení pachových prací se všichni přesunuli zpět na cvičiště v Mladém, kde si zatím mohli pejsové a psovodi ze zkoušky ZOP trošku oddechnout a zahřát se čajem a kávou, který neúnavně nabízela a vařila Lenka Adámková a za to jí patří náš dík. Počasí jako již „tradičně“ dostatečně prověřilo naší lásku ke kynologii. Jinými slovy, byla pěkná zima a každou chvíli „jeli s vodou“.

Trochu nás mrzelo, že naše dvorní fotografka (Ilona K.) byla zdravotně indisponována a nemohla mezi nás přijít.Tak se původně jejího úkolu, fotografování, také zhostila Lenka A. a myslím, že velmi zdařile. Mrkněte do fotogalerie, kde rovněž můžete sami posoudit, jak nám to šlo.

Na závěr paní rozhodčí zařadila skupinové a speciální cviky obou zkoušek. Těmi už všichni pejskové prošli bez potíží. Výsledky zkoušek se můžete dočíst v závěru.

Zkoušky zakončila paní rozhodčí závěrečným nástupem, kde zhodnotila celou akci, každému dala několik dobrých rad do dalšího výcviku a poděkovala pomocníkovi i pořadatelům akce. Chtěla bych jí tímto poděkovat za spravedlivé posuzování a za její dobrou náladu v tak nevlídném počasí. Myslím, že to účastníky zkoušek psychicky hodně podpoří. Proti jejímu počínání nebyl podán protest.

Po skončení mohli všichni posedět a prodiskutovat své úspěchy a skutečné i domnělé neúspěchy v klubovně.Ještě bych chtěla vyzdvihnout výkon pana Hanzala se psem Iconem, který sice skládal zkoušku ZOP, ale pejsek měl rozhodně nacvičeno na zkoušku nejvyšší. Vše ale musí jít postupně, a tak v té nejnižší zkoušce vysoce předčil všechny. Precizním provedením cviků, líbivým očním kontaktem a ochotou spolupracovat s psovodem. Máme se všichni ještě co učit od pana Hanzala. Ne nadarmo je naším hlavním výcvikářem a bylo by smutné, kdyby to na zkouškách nebylo vidět.pict0065_filtered.jpg

Osobně mám velkou radost, že psovodi hojně využívají možnosti na našem cvičišti zkoušky skládat a že mají zájem své psy na takové zkoušky připravovat. A to jak služební plemena psů, tak i ta neslužební (např. karelský medvědí pes – toho jsem na zkouškách viděla vůbec poprvé). Jenom oproti závodům, se nikdo nepřihlásil ke složení zkoušky ZPU2, což byla trochu škoda, neboť jsme neměli možnost spatřit obranu. Věřím, že příští rok si někdo troufne i na tuto nejvyšší zkoušku zkušebního řádu KJ Brno.

Myslím, že akce se nám povedla, všem, kteří na tom mají svou zásluhu moc děkuji, všem, kteří uspěli gratuluji a věřím, že členové i nečlenové našeho sdružení se k nám na podobné akce budou rádi vracet.

Výsledky:
 
ZPU1
1. Max - bez PP, německý ovčák, majitel a psovod Ira Marek, 121 bodů, známka Dobře
2. Ozzák - bez PP, kříženec, majitel a psovod Pravdová Šárka, 127 bodů, známka Dobře
3. Rita - bez PP, německý ovčák, majitel a psovod Kučerová Kateřina, 111 bodů, známka Uspokojivě
4. Arny Ivamin - cane corso, Kubaštová Linda, nesplnil
 
ZOP
1. Peggy z Tyrosu - rotvajler, majitel a psovod Indráček David, 88 bodů, velmi dobře
2. Icon od Dvou lvů - dobrman, majitel Steinbauer Vít, psovod Hanzal Antonín, 97 bodů, výborně
3. Cesy Vernika z Vysočiny - knírač střední, majitel a psovod Kučerová Martina, 70 bodů, dobře
4. Caesar Art Assi Kavon - karelský medvědí pes, majitel Děkan Milan, psovod Děkanová, 78 bodů, dobře
 

 

Tak na zkouškách, závodech, ale i na trénincích na viděnou!!!!

 

Vanda Doudová, vedoucí akce

 

-  zpět -

 

 

Náhledy fotografií ze složky 2010-10-17 Zkoušky ZOP, ZPU1